Parytetu sily nabywczej i Parytet stopy procentowej

Transakcji walutowych powoduje bilansu handlu towarów i uslug (rachunek biezacy) lub salda przeplywów finansowych aktywów (rachunek kapitalowy). Wartosc wymiany waluty musi byc taka, ze istnieje wystarczajaco równowagi w obu kont do utrzymania przyszlych transakcji. To jest, gdy parytet sily nabywczej wchodzi w gre. Jest kluczowym czynnikiem decydujacym o miedzynarodowej równowagi na rynku towarów. Podobny warunek rachunku kapitalowym jest znany jako parytetu stóp procentowych, co jest kluczowym< czynnikiem decydujacym o miedzynarodowej równowagi finansowej przeplywu aktywów.

Relacji miedzy trend wahan wartosci dolara, na przyklad, a parytetu sily nabywczej (w dlugim okresie) lub parytetu stóp procentowych (w krótkim okresie) jest wyraznie wynika z dwustronnych kursów wymiany miedzy USA i pojedynczych obcych narodu, w którego walucie jestes obecnie handlowych.

Parytet sily nabywczej jest równowaga, która musi istniec pomiedzy krajowe sily nabywczej waluty i miedzynarodowego sily nabywczej. Jesli kurs jest wiekszy niz parytetu sily nabywczej, to waluta jest uwazana za na wartosci i na skutek tego braku równowagi, waluta jest w stanie zakupie wiekszej ilosci towarów i uslug za granica niz w poziomie krajowym rynku.

Parytet stopy procentowej odgrywa istotna role w rynkach walutowych, laczac stóp procentowych, kursów walut spot i kursu walutowego. Parytet stopy procentowej wynika z teorii, ze róznica stóp procentowych pomiedzy dwoma krajami jest równa róznicy miedzy kursem terminowym i kursie wymiany. W rzeczywistosci, parytetu stóp procentowych zaklada, ze czynnosci inwestorów wywolac odpowiednie zmiany w kursach wymiany, jak równiez.

No comments:

Post a Comment